• חלונות שחרור עשן

  חלונות שחרור עשן – אישור תקינות של מתקנים לשחרור עשן

  חלונות שחרור עשן הם חלונות הנפתחים באון אוטומאטי כאשר הגלאי המותקן בתוכם מזהה עשן. כאשר פורצת שרפה האש עלולה לגרום לנזקים ולאסונות, אך לא רק היא. הנתונים מלמדים כי אסונות ופגיעות רבות נוצרו כתוצאה מהעשן המלווה כל שרפה. העשן המצטבר בחלל בעת שרפה פולט גזים רעילים העלולים לפגוע באנשים השוהים בחדר ולגרום נזקים לגוף ולרכוש לא פחות מהאש. חלונות שחרור עשן הנפתחים באופן אוטומאטי עשויים להציל חיים. הם מונעים את הצטברות העשן בחדר ומאפשרים לו לצאת החוצה מבעד לחלונות הפתוחים.

  חלונות שחרור עשן – מי ולמה צריך אותם חלונות שחרור עשן

  חלונות שחרור עשן מותקנים במבני תעשיה, במקומות ציבוריים, במבנים רבי קומות, בקניונים ובמקומות נוספים הומי אדם. בשנים האחרונות מערכות לשחרור עשן הם חלק מציוד הבטיחות הנדרש כדי להתגונן נגד שרפות ובעיקר נגד נזקי העשן.

  התקנת חלונות לשחרור עשן נדרשת בשל הוראות הבטיחות בפני שרפות. תקן מפוחים 1001 מחייב את התקנתם בכל מבנה ציבור, בנייני תעשייה ועוד.

  החלונות כוללים אביזרים ייחודיים המסייעים לפתח החלון בעת שרפה ויחידת בקרה שתפקידה לשלוט על פתיחת החלון בשעת הצורך. החלונות מחוברים אל מערכות התרעה שתפקידן להתריע על הימצאות עשן. מיד עם קבלת ההתרעה, מערכת הבקרה תפתח את החלונות. חשוב לדעת כי יש סוגים שונים של חלונות לשחרור עשן, יש להתאים את סוג החלון לדרישות ולתקנות המאפיינות כל סוג של מבנה.

  בעת שרפה, פתיחת החלונות יוצרת מעבר ואפשרות יציאה לעשן. הצטברות העשן עלולה לפגוע בראייה של דרכי המילוט, למנוע מהשוהים בחלל להימלט ולסכן אותם בשאיפת עשן. לאחר פתיחת החלון, מסך העשן נמוג, החלל מתאוורר, הראייה נעשית ברורה יותר והסכנה הנשקפת לשוהים בחלל פוחתת באופן משמעותי.

  חלונות לשחרור עשן – הכול על אישור תקינות

  חלונות העשן חייבים לעמוד בתו התקן. ככל שלחלון יש יותר תווי תקן ממדינות רבות, כך מוכיח הדבר כי החלון עבר בהצלחה בדיקות רבות.

  חלונות לשחרור עשן צריכים להבטיח פתיחה גדולה ורחבה במיוחד כדי לאפשר מעבר מרבי לעשן.

  בהתאם לדרישות התקן של מכון התקנים חלה חובה לבצע בדיקת תקינות לכל המערכות לשחרור העשן אחת לשנה. הרשות הארצית לכבאות דורשת כי עמידה בבדיקות התקינות יהוו חלק מרכזי בעת קבלת רישוי לעסקים.

  את חלונות העשן יש לגבות בגנראטור לשעת חירום, חשוב לבצע גם בדיקת תקינות לגנראטור על ידי מהנדס חשמל מוסמך כדי לוודא כי הוא ייכנס לפעולה בכל מצב שבו תהיה הפסקת חשמל.

  במקומות שבהם נדרש להתקין אביזרים נוספים כמו ספינקלרים או מערכת לגילוי אש ועשן, ברזי כיבוי או גלגלונים, גם על אביזרים אלו חלה החובה לבצע בדיקת תקינות אחת לשנה.

  במקומות עבודה רבים יש ממונה בטיחות, עובד האחראי על תחום הבטיחות. ממונה הבטיחות חייב להכיר היטב את כל כללי הגילוי והכיבוי של האש, להעביר הדרכות לעובדים איך להתנהג בעת שרפה, איך להפעיל את הציוד לכיבוי האש בשעת חירום ועוד. במקומות רבים בדיקת הציוד וקבלת אישור התקינות הם בין התפקידים של ממונה הבטיחות.

  חלונות לשחרור עשן הם חלונות המצילים חיים. את בחירת המערכת יש לבחור בהתאם לנתונים של כל מבנה. חשוב להתייעץ עם אנשי מקצוע מובילים בתחום ולא להתפשר על אנשי מקצוע מתחילים ובלתי מוסמכים. כל המתקנים לגילוי וכיבוי העשן בעת שרפה חייבים להיות בעלי תו תקן ולעבור בדיקות בהתאם לדרישות של מכון התקנים הישראלי.

Author: