• ריהוט לבית כנסת

  ריהוט לבית כנסת – איך לבחור ארון קודש? ריהוט לבתי כנסת

  ארון הקודש הוא הפריט המרכזי והחשוב ביותר מבין פרטי ריהוט לבית כנסת. זהו הריהוט הראשון המושך את העין כאשר אנחנו נכנסים אל בית הכנסת. הוא ממוקם תמיד בקיר המזרחי לכיוון הכותל המזרחי ואליו פונים המתפללים בזמן התפילה. ארון הקודש מאחסן את ספרי התורה והוא מסמל את קודש הקודשים שהיה בבית המקדש.

  ריהוט לבית הכנסת – שישה כללים לבחירה מוצלחת של ארון הקודש

  את גודלו של ארון הקודש קובעים לפי גודל השטח של בית הכנסת ובהתאם למספר ספרי התורה שהוא אמור לאחסן. ריהוט לבתי כנסת במגוון גדלים, אפשר לבנות ארון קודש גדול, מרשים ומפואר, בבית כנסת קטן תנאי השטח לא יאפשרו את זה. אך גם בבתי כנסת קטנים יחסית אפשר למצוא פתרונות יצירתיים ולבנות ארון קודש קטן, יחסית, אך לתכנן אותו כך שיוכל לאחסן את כל ספרי הקודש של בית הכנסת.

  ארון הקודש הוא הפריט המרכזי של כל בית כנסת ולכן חשוב לעטר ולפאר אותו. עיטור ארון הקודש זוהי מלאכת אומנות. יש סגנונות שונים של גילופים ועיטורים, אפשר לבנות ארון קודש מעץ ולקשט אותו בחריטות ועיטורים בדוגמות של פרחי ארץ ישראל, סמלים יהודיים כמו מנורה, מגן דוד, לוחות הברית, שניים עשר השבטים ועוד. מעל ארון הקודש חורטים פסוקים כמו : שוויתי ה' לנגדי תמיד" או "ועשו לי מקדש ושכנתי בתוכם" ועוד.

  רבים בוחרים לבנות ארון קודש עם תאורה פנימית כדי להאיר את ספרי התורה ולהקל על האיתור שלהם. אם החלטתם לבנות ארון קודש עם תאורה פנימית, חשוב לשלב חשמלאי מוסמך בעת התכנון והבנייה של ארון הקודש.

  ספרי התורה יקרים ולא אחת הם נגנבים בשל בצע כסף. אחד הפתרונות היעילים למניעת הגניבות הוא מיגון ארון הקודש. יש סוגים שונים של כספות הממגנות את הארון הקודש, הם נבדלים ברמת ההגנה, חלק מהם מגן גם בפני שרפות, בגודל ובמחיר.

  האיכות של החומרים שמהם בונים את בית הכנסת היא אחד הפרמטרים החשובים ביותר בבניית ארון קודש. ארון קודש אינו זול והוא נמצא בשימוש קבוע, לכן חשוב להקפיד על בחירת חומרי גלם איכותיים לבניית ארון הקודש כדי שתוכלו ליהנות ממנו שנים רבות.

  העלות של בניית ארון קודש יקרה, המחיר מתחיל מכמה אלפי שקלים ויכול להגיע גם לעשרות אלפי שקלים. קביעת המחיר תלויה בגודל הארון, באיכות החומרים, בעיצוב ובעיטורים ובתוספות כמו תאורה, מיגון ועוד.

  ריהוט לבית כנסת – איך לעצב את בית הכנסת?

  יש כמה סגנונות מובילים בעיצוב בתי הכנסת ובצורת הישיבה של המתפללים.

  בבתי הכנסת האשכנזיים יושבים המתפללים בשורות ישרות כשפניהם אל ארון הקודש. במרכז בית הכנסת או לצד ארון הקודש ניצבת במה שעליה עומד שליח הציבור בעת התפילה ובעת קריאת התורה.

  בתי כנסת המיועדים לעדות המזרח מאופיינים בצורה של ישיבה שבה חצי מהמושבים נמצאים כלפי מרכז בית הכנסת וחצי מהמושבים כלפי ארון הקודש. הבמה שעליה עומד שליח הציבור נמצאת בדרך כלל במרכז בית הכנסת.

  בתי הכנסת של התימנים מאופיינים בצורת ישיבה שבה המושבים נמצאים מסביב לבית הכנסת והבמה שעליה עומד החזן נמצאת במרכז בית הכנסת.

  בכל צורה שבה נעצב את בית הכנסת חשוב להקפיד שהמושבים היו נוחים, רצוי מושבים מרופדים, שרווחים בין המושבים יהיו לפחות חמישים סנטימטר כדי שאפשר יהיה לעבור בין המושבים בקלות ובנוחות.

  גם עזרת הנשים צריכה להיות נעימה ונגישה ואם אפשר, רצוי שהנשים יוכלו לראות את ארון הקודש ואת הבמה המרכזית ללא צורך בעמידה.

Author: